Adwokat to osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania zawodu prawnika, której obowiązkiem jest przestrzeganie prawa przy jednoczesnej ochronie praw klienta.

Do obowiązków prawnika często należą udzielanie porad prawnych, badanie i gromadzenie informacji lub dowodów, sporządzanie różnych dokumentów prawnych związanych z rozwodami, testamentami, umowami i transakcjami na rynku nieruchomości oraz prowadzenie postępowania sądowego lub obrona przed sądem. Prawnicy doradzają i reprezentują osoby fizyczne, firmy i agencje rządowe w kwestiach prawnych i sporach. Adwokaci doradzają i reprezentują klientów w sądach oraz w cywilnych sprawach prawnych. Komunikują się ze swoimi klientami, współpracownikami, sędziami i innymi osobami zaangażowanymi w daną sprawę. Prowadzą również badania i analizę problemów prawnych oraz interpretują prawo, orzeczenia i przepisy dla osób fizycznych i firm. Prawnicy działają zarówno jako adwokaci, jak i doradcy prawni w różnych sprawach. Jako adwokaci reprezentują jedną ze stron w procesie karnym lub cywilnym, przedstawiając dowody i argumentując na rzecz swojego klienta. Jako doradcy, prawnicy doradzają swoim klientom w zakresie ich praw i obowiązków oraz sugerują sposoby postępowania w sprawach biznesowych i osobistych.

Wszyscy prawnicy sprawdzają przepisy i orzeczenia sądowe oraz stosują je do konkretnych okoliczności, z którymi mają do czynienia ich klienci.

Prawnicy w kancelariach adwokackich często nadzorują pracę personelu pomocniczego, takiego jak asystenci prawni oraz sekretarze prawni. Prawnicy, których zatrudnia kancelaria adwokacka Warszawa, wykonują legalną pracę i udzielają porad na rzecz osób fizycznych lub firm. Tych, którzy reprezentują i bronią oskarżonego, można nazwać obrońcą karnym. Adwokaci pracują również dla władz lokalnych. Prokuratorzy zazwyczaj pracują dla rządu w celu wniesienia pozwu lub oskarżenia przeciwko osobie lub korporacji oskarżonej o naruszenie prawa. Niektórzy mogą również pracować jako obrońcy z urzędu, reprezentując osoby, których nie stać na wynajęcie własnego adwokata.