Kiedy związek małżeński ulega rozpadowi, często jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie procesu rozwodu.

Jednak wiedza, od czego zacząć, jest często myląca i może wydawać się przytłaczająca dla wielu osób. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś w takiej sytuacji zrobić, jest skontaktowanie się z dobrym adwokatem praktykującym prawo rodzinne.

Nawet jeśli ostatecznie pogodzisz się z możliwością rozwodu, prawnik może być nieocenionym źródłem informacji o możliwych konsekwencjach wszelkich działań, które możesz w tym czasie podjąć. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci, które będą dotknięte rozstaniem rodziców. Adwokaci mogą również zasugerować alternatywy dla rozwodu, których wcześniej nie rozważałeś, a nawet sposoby uniknięcia poważnych i długotrwałych procesów sądowych.

W wielu przypadkach w trakcie mediacji można dojść do porozumienia ze współmałżonkiem w sprawie podziału majątku wspólnego, ustaleń dotyczących opieki nad dziećmi i alimentów.

Może to być skuteczny sposób na osiągnięcie porozumienia nawet w przypadkach, gdy początkowo sprawy wydają się dość sporne. A ponieważ dzień mediacji będzie prawdopodobnie znacznie tańszy niż miesiące lub nawet lata postępowania sądowego, może to być również znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ogólnie rzecz biorąc, rozwód wymaga złożenia pozwu, przygotowania wezwania dla byłego i złożenia oświadczeń pod przysięgą dotyczących aktywów, pasywów i majątku. Twój były również będzie musiał złożyć oświadczenia finansowe. Po wniesieniu pozwu ostateczne słowo należy do sędziego. Sędzia dokona przeglądu wszelkich umów zawartych przez strony lub wysłucha dowodów i podejmie decyzję. Jest on zobowiązany do zapewnienia przestrzegania przepisów dotyczących podziału majątku wspólnego i zobowiązań alimentacyjnych. Najlepszą i najrozsądniejszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie prawnika do pomocy, aby przeprowadzić rozwód Warszawa. Rozwody, jak każde postępowanie prawne, mogą być bardzo skomplikowanymi sprawami i jeśli nie zwrócisz się o poradę do doświadczonego lokalnego adwokata, możesz popełnić wiele kosztownych błędów.